Mivel a hazai Earthship közösségben olyan szintű nyüzsgés indult be az utóbbi időben, hogy követni sem bírom :), úgy gondoltam, hogy leírom én is tapasztalataimat, kérdéseimet és kétségeimet, amit eddig sikerült összekutatnom a témában.
A fenntartható otthonok építése is része természetesen annak a gondolatmenetnek, értékrendnek, ami engem is az organikus, élő világba vezetett. Az earthship koncepció ezt több irányból is célozza:
Önfenntartó rendszer: az épület felépítése utáni üzemeltetésének célja saját és a benne élők ökológiai lábnyomának csökkentése, minimalizálása. Ennek technológiáiról később.
|
Illusztráció, egy brightoni ES |
Fenntartható építési technológia: az építőanyagok nagy többsége helyileg fellelhető, természetes anyag és újrahasznosított hulladék (gumiabroncs, palackok, dobozok, bontott építőanyagok), munkaerő tekintetében preferált a kaláka és önkéntesség szakemberek felügyelete alatt
Külcsín és funkcionalitás: jellemző a természeti környezetbe illeszkedés, organikus vonalvezetés, a terek maximális kihasználtsága. Moduláris, nagy mértékben személyre szabható egyedi kialakításnak ad teret.
A történet, ha jól tudom, az USA-ból, Új-Mexikóból indult ki, az
Earthsip Biotecture-ből (
Videó). A tervek, licenszek, és jogdíjak kérdése nem teljesen egyértelmű számomra, mert open source tudásként is áramlanak itt-ott tervek és információk, és Hollandiában ahol rövid látogatást tettem egy épülő projekten, ők például saját építész által kialakított terveket használtak... Európában Belgiumban épült az első ilyen épület.
|
sematikus ábra a rendszerek felépítéséről |
Röviden a technológiáról:
- mely kihasználja a föld hőtartását (thermal mass, sajnos a magyar kifejezést nem ismerem)
- íves falkialakítás szintén a hőtartás miatt
- hálózattól független, megújuló energiatermelés (nap, szél, biomassza, geotermikus...)
- vízgyűjtés, szürkevíz tisztítás
- természetes szellőzés, légkörforgás
- gyakran belső üvegház, télikert vagy akvapónia
Amit én láttam Hollandiában:
Amint az előző bejegyzésből tudjátok, "éppen arra jártam" :) és arra gondoltam, nagyon szívesen meglátogatnám ezt az épületet:
Zwolle Earthship Teaház (rövid hangulatvideó). Sajnos épp zárva voltak a látogatók előtt, de szívesen ajánlottak egy közeli projektet illetve átküldtek nekem két holland nyelvű dokumentációt, általános információkat, ezeket veletek is szívesen megosztom kérésre emailben (
Doepark elérhetősége, ahol ez az épület található.).
|
Olst-Wijhe belső tér |
|
Újrahasznosított polisztirollal kitöltött beton alapzat |
Olst - Wijhe a befogadó település, ahol 25 család számára egy teljes Earthship falu van éppen építés alatt közösségi épülettel és bemutató házzal a látogatók számára. Az önkormányzat képviselőjével találkoztam, Hanssal, aki nagyon szívesen körbevezetett és mesélt a projektről.
Az európai, és főleg az esős holland éghajlatra jócskán módosítani kellett az eredeti terveken, amelyeket a sokkal szárazabb, eredetileg főként sivatagos Új-Mexikó területére dolgoztak ki. Az eredeti, legrégibb tervekben az alap döngölt föld, mely sokat segít a hőtartásban is. Ám nálunk a vízszigetelés és a stabilitás miatt is alapozásra van szükség, így ezeknek az ES-eknek is beton lábakon álló betonaljzata van, amelyet újrahasznosított polisztirollal töltenek ki és szigetelnek alulról, erre jön csak egy döngölt földréteg a padló alá. Az eredetileg földdel töltött gumiabroncsokat itt betonnal töltöttel helyettesítették, és sajnos az üvegfelületeket sem tudták bontott anyagokból építeni, mert a nedves éghajlat miatt tökéletesebb záródásra van szükség. Így összességében az építkező családok véleménye szerint az építkezés ezekkel a módosításokkal ugyanolyan költségekre rúg, mint egy hagyományos ház megépítése, de
|
Belső válaszfalak |
|
Déli homlokzat szalmával szigetelve |
ők ebbe nem kalkulálják a munkaerő költségét, hiszen kalákáznak egymásnak. Így tehát ez a tudatos építkezés költségesebb lett nekik, mint a hagyományos, és sajnos épp az önkéntesmunka szervezése miatt a tervezett 3 hónap - fél évről már lassan 1 évre nyúlt az építkezés időtartama. Lelkesedésük töretlen, és a közösség is kitart, az önkormányzat pedig egyéb támogatások mellett segítségükre van a hitelügyintézésekben, mert erre a speciális építési módra ott sem könnyű hagyományos hitelt kapni, biztosítást kötni. Az építési területek kedvezményes rendelkezésre bocsátásán túl közösségi területtel is megajándékozták a falut, ahol közösségi kertet terveznek létesíteni.
Mi történik most Magyarországon ES témában?
Az
első hazai projekt Pázmándon indult volna, de sajnos, amennyire én tudom, elvesztek és éhen haltak a bürokrácia útvesztőjében. Legalábbis ES téren.
Most újabb, kezdeményezés indul Egyházasdengelegen, Nógrád megyében. Zsiga Tamás polgármester támogatásával indul az építés, és a megjelent
cikk szerint ő szívesen támogatná további érdeklődők megjelenését is.
ES Dengeleg FB közösség
És még egy kis érdekesség, egy variációk egy témára kérdés, a
Strawship.
Maximálisan támogatom ezeket a kezdeményezéseket, azok alapján, amiket én Hollandiában láttam, én még mindig a szalmaházak pártján vagyok, nekem az még mindig közelebb áll a hagyományos magyar építkezéshez és kevesebb a kétségem, kérdésem (vízszigetelés, felhasznált anyagok hosszú távú lebomlása, természetbe visszaépülése...), de láthatjátok, nyitott vagyok bármilyen kombinációra és variációra. :) Reményeim szerint részt vehetek hamarosan egy találkozón az itthoni ES közösséggel, és személyesen is kérdezősködhetek, megoszthatunk infokat egymással.